Relaxační techniky

22. října 2013 v 16:20 | Madandcheeky |  Moje tvorba
Proč je vlastně potřebujeme?
Znáte to, když se cítíte unavení a není zrovna čas na hluboký spánek...? Co dělat když se dostaví únava?
Co je to vlastně únava?
Únava je přirozený fyzický jev. Musíme jí však umět odlišit od lenosti a potom se jí naučit předcházet. Zatím předcházet jenom únavě, lenost pořešíme jindy ;)
Únavu většinou zaznamenáváme v podobě těchto příznaků: snížení celkové výkonnosti, nezájem a nechuť k činnosti a aktivitě, nejistota, pesimismus, podceňování se, bolest hlavy, slabost, skleslost atd. snad každý známe... :)
Jak únavě předcházet?
1) Střídejme činnosti
Každá činnost zatěžuje jinou část mozku. Proto když toho máme hodně na práci, měli bychom činnosti střídat. Dejme tomu že se musíme naučit dějepis, matematiku a uklidit pokoj. Můžeme začít tím nejtěžším. Pro mě matematika. Nemusíme se naučit všechno najednou. Třeba půlku a později se k tomu vrátíme. Potom tedy uklidíme a pak se vrhneme na dějepis. Taky ho nemusíme dát celý najednou. Po chvíli ho znovu prostřídáme s matematikou popř. douklidíme. Nepoužívaná část mozku odpočívá a pak se znovu s chutí vrhne do práce!
2) Dávejme si přestávky
Jsou velmi důležité. Například během učení každých 40-60 minut tak přibližně 10ti-15ti minutové. Vždyť přece ve škole to máme stejné. Přestávka by se měla skládát z činností, které nás potěší, baví, odpočineme si při nich a získáme chuť na další práci.
3) Plánujme
Když si práci naplánujeme, máme čas se na ní psychicky i fyzicky připravit a navíc zautomatizované činnosti jdou člověku snáze a nezdržujeme se rozhodovaním co dřív a vyhneme se tak i stresu.
A když únava přesto přijde?
Na prvním místě je spánek. Hluboký, dlouhý... Ale asi si takhle těžko s chrupneme před písemkou co? Samozřejmě bychom měli spát denně pokud možno minimálně osm hodin.
Jeden ze skvělách způsobů je jóga. To ale vyžaduje dlouhé hodiny cvičení, než se jenom naučíme správně dýchat.
Nejlepší je tzv. "Blesková relaxace". Lehneme si na zem, uvolníme všechny svaly a užíváme si tu chvíli uvolnění a odpočinku. Opakujeme několikrát za sebou. Hodí se před písemkou, nebo zkouškou. Problém je, kde tuhle metody provést... Na školním záchodě?
Tyhle metody, jsou lepší než kafe nebo silný čaj.
Toť vše, tak přeji příjemnou relaxaci :))
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 BeeDee BeeDee | Web | 25. října 2013 v 22:32 | Reagovat

Já teda tak maximálně dodržuju to plánování xD Jo a občas medituju nebo dělám "jógu" (v mám podání se tomu tak úplně říkat nedá xD ) Ale ta blesková relaxace je dobrý nápad, vlastně je to taky tak trochu druh meditace =)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama